Hodvábna chrbtica

Tento blog inšpirovaný maľbou Markétky by chcel byť inšpiráciou a výzvou k starostlivosti o zdravú chrbticu po celý nasledujúci rok.

Chrbtica je hlavná opora našej kostrovej štruktúry, a tým aj hmotnosti celého tela, čo síce dobre vieme, ale často na to zabúdame. Výsledkom je, že ju zaťažujeme viac, ako by bolo vhodné.

Chrbtica je zároveň ako celok úžasne flexibilná, ale často jej v priebehu dňa dlhé minúty neumožníme dostatočne sa hýbať (napríklad keď sedíme nad prácou).

Skúsme si predstaviť, ako by vyzeral náš život bez pohyblivej chrbtice. Mohli by sme sa dívať len vpred, pretože by sme nedokázali otočiť hlavu, na nohy by sme si dovideli iba ak by sme sa predklonili v bedrových kĺboch, rukami mi by sme vedeli operovať v podstatne menšom priestore a nedokázali by sme sa rýchlejšie pohybovať, ani odraziť do skoku. Bol by to veľmi obmedzený spôsob existencie už od útleho detstva. Vedecké štúdie naznačujú, že vývoj ľudského mozgu (teda aj schopnosti myslenia) úzko súvisí s vývojom telesného pohybu, zatiaľ však neexistuje dôkaz o vzájomnej závislosti. Tú však napríklad predpokladajú aj tvorcovia filmu Avatar, keď obyvateľov planéty Pandora predstavujú nielen s vyššími psychickými schopnosťami, ale aj telesnými zručnosťami ako majú pozemskí ľudia. 

Keď sa pozrieme do histórie, východné metódy rozvoja potenciálu človeka ho vnímali holisticky, preto venovali telesnému tréningu rovnakú pozornosť ako tréningu mysle. Joga, tai-či a ďalšie východné pohybové systémy venovali chrbtici vždy osobitú pozornosť.

Čo teda znamená zdravá chrbtica? Stačí chrbtici len veľa pohybu a všetko bude tak, ako má byť? Tanečníci sa hýbu veľa, a predsa majú často problémy s chrbticou. Kľúč bude teda skôr v kvalite ako v kvantite pohybu.

Kvalita pohybu sa zvyšuje, keď pohyb vnímame s uvedomením. Snáď prvá vec, ktorú by sme si mali častejšie uvedomovať, je skutočnosť, že naša chrbtica funguje v priebehu dňa vo vzpriamenej polohe, teda v rovnakej zvislej orientácii, akou pôsobí na naše telo gravitácia. Jej prvou úlohou je preto ustavičné odolávanie gravitácii. 

Na chrbtici je fascinujúce, že silu proti gravitácii účinne vyvíja pomocou svojej pružnosti, nie pevnosti (ide o princíp, ktorý sa nazýva tensegrita). Pružnosť chrbtice možno stimulovať predstavou, že je tekutá, čo vyvolá pocit ľahkosti v jej pohybe, pretože voda plynie ľahko a hociktorým smerom. Tekutosť v tomto zmysle teda chápeme najmä ako priechodnosť pohybu

Možno je predstava tekutej chrbtice na začiatku nezvyčajná, ale keď si uvedomíme, že približne 65% hmotnosti nášho tela tvorí voda, predstava tekutosti robí naše svaly vláčnejšími (mimochodom obsahujú až 75% vody). Na zadnej strane chrbtice sa nachádza viacero vrstiev svalov od drobných, hĺbkových až po mohutnejšie povrchové. Práve oni si potrebujú zachovať „tekutosť“, aby nenechali chrbticový stĺpec zrútiť sa do seba. 

Ponúkam niekoľko ďalších tipov, ktorými si pomáham, keď mám pocit, že mi chrbtica tuhne. Umožňujú vytvárať „tekuté“ vzťahy, ktoré poskytujú chrbtici podporu a zároveň odľahčujú jej prácu základného nosníka tela.

Chrbtica využíva podporu dolných končatín, čo jej poskytuje veľkú flexibilitu, pričom guľovité bedrové kĺby (jedny z najmobilnejších v našom tele) znásobujú jej rotácie aj ohyby. Niekoľko svalov ovládajúcich dolné končatiny sa upína na rôzne časti chrbtice. Skúste si vytvoriť „tekutý“ vzťah dolných končatín a chrbtice. Pustite si hudbu, ktorá vám zvyčajne „rozihráva žilky“ a nechajte chrbticu a dolné končatiny vzájomne sa porozprávať.

Dýchanie je ustavičný pohyb v tele, ktorý môže chrbtici vo vzpriamenej polohe pomôcť odolávať gravitácii s ľahkosťou. Nádych môže pomôcť nadniesť hrudný kôš a odľahčiť tak chrbticu. Stačí si na to spomenúť a ide to akoby samo. Odporúčam využiť niekoľko takých odľahčujúcich dychov pre chrbticu pri dlhom sedení nad prácou.

Chrbtica je svojím spodným koncom (krížovou kosťou) vsadená do panvy. Toto spojenie nie je až také pevné, ako by sa na prvý pohľad zdalo (pri každom kroku sa v krížovo-bedrovom kĺbe deje jemný protismerný pohyb oboch kostí). Predstava tekutosti v tomto spojení môže pomôcť uvoľniť napätie, ktoré sa v tejto oblasti často kumuluje.

Ak si pozrieme anatomické vyobrazenie chrbtice, môžeme si všimnúť, že krížová kosť tvorí mohutnejšiu základňu, z ktorej „vyrastá“ chrbtica nahor. Predstavte si, že je vaša krížová kosť ponorená do fontány, ktorá vyviera z panvy a bublinky vody stúpajúce nahor ju po celej jej dĺžke z každej strany nadnášajú až k hlave. Cítite ten jemný vlnivý pohyb?

Niekedy však treba využiť gravitáciu, aby našej chrbtici pomohla. Deje sa to v ľahu na podlahe (s ohnutými nohami), keď gravitácia pomáha našej chrbtici predĺžiť sa a oddýchnuť si od podopierania váhy tela. Stačí ešte pomocou dychu vytvoriť každému stavčeku viac „priestoru na život“.

Na záver ešte jedna nezvyčajná predstava: dokážete si predstaviť, že ste obyvateľom či obyvateľkou Pandory a vaša kostrč pokračuje do elegantného dlhého chvosta? Ako by vám asi pomáhal pri lietaní na drakovi? Keď sedíte a pracujete za počítačom, viete si predstavovať, že váš chvost sa občas ľahučko vinie okolo vás akoby bol hodvábny?

 

Marta Poláková

1 názor na “Hodvábna chrbtica”

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore