Nočná ilúzia / Tanečná lekcia

bNočná ilúzia

v rámci projektu Koren(i)e slovenského súčasného tanca

Choreografia: Anton Lachký (BE/SK)
Tancujú: Barbora Janáková, Simona Droppanová, Kei Mimakiová, Veronika Cimborová, Jakub Jeňo, Andrej Štepita

Projekt Koren(i)e slovenského súčasného tanca

Projekt prezentuje v spolupráci s Baletom SND prácu slovenských tanečníkov, ktorí pôsobia v zahraničí. Od vzniku projektu v roku 2013 sa predstavil tanečník Andrej Petrovič so svetoznámou britskou skupinou Akram Khan Company, choreograf Jozef Fruček so svojou Rootlessroots Company, tanečník Yuri Korec s rakúskou skupinou Cie Laroque Company, tanečník a choreograf Peter Šavel, choreograf Pavol Zuštiak/ Palissimo Company a performer Jaro Viňarský, ako aj vynikajúca skupina piatich slovenských performerov pôsobiacich v Bruseli Les Slovaks Dance Collective.

Tento rok projekt predstaví slovenskú produkciu nového diela choreografa Antona Lachkého jedného z najvýraznejších choreografických talentov v oblasti súčasného tanca, ktorý umelecky pôsobí v Bruseli.

Anton Lachký je absolventom Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici, študoval na VŠMU a prestížnej škole súčasného tanca P.A.R.T.S. v Bruseli. V roku 2004 sa stal členom špičkového súboru Akram Khan Company z Londýna. Je spoluzakladateľom zoskupenia Les SlovaKs Dance Collective, ktoré sa prezentovalo originálnymi predstaveniami na mnohých kontinentoch sveta. Lachký sa v posledných rokoch výrazne presadzuje ako tvorca – vytvoril choreografie pre renomované súbory ako Helsinki City Theater, DOT 504, Iceland Dance Company, Gottenborg Ballet, či Scotish Dance Theater. V roku 2013 založil vlastnú skupinu Anton Lachky Company, ktorá sa v lete prezentovala aj na festivale Kiosk v Žiline.

Práce Antona Lachkého sa okrem strhujúcej fyzikality prejavu tanečníkov vyznačujú aj výraznou hereckou expresivitou a špecifickým humorom, čo prispieva k veľmi dobrému ohlasu u publika.

 

Tanečná lekcia

Choreografia: Marta Poláková
Tancujú: Marta Poláková

O čom je súčasný tanec? Niekoľko myšlienkových pohybov choreografky, ktorá pôsobí na slovenskej scéne súčasného tanca od začiatku 90-tych rokov.

 

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

fpu_logo2_cierne